Viete, ako dosiahnuť work-life balance? Alebo v práci ste úspešnejší, keď na ňu nonstop nemyslíte

Ako na podnikanie

Nechať myšlienky za dverami kancelárie po odbití pracovnej doby je dnes čoraz náročnejšie. Tlak spoločnosti, ale aj jednotlivcov nás vedie k tomu, aby sme si maily kontrolovali aj cez víkend alebo pred spaním, na nevyriešené úlohy myslíme aj počas šoférovania či upratovania a veľakrát dvíhame telefón ohľadom pracovných záležitostí aj počas dovolenky. A to nie je vôbec dobré!

Viete, ako dosiahnuť work-life balance? Alebo v práci ste úspešnejší, keď na ňu nonstop nemyslíte
(zdroj: unsplash.com)

Najprv práca, ale potom poriadna zábava!

Naša myseľ, ale aj telo si po čase takéhoto 24/7 pracovania vyberú svoju daň a nie vždy sa dá vyležať ako chrípka či prechladnutie. Pracovné problémy aj úlohy vyriešite určite rýchlejšie a efektívnejšie, ak budete dostatočne oddýchnutí – fyzicky aj mentálne.

Na kreatívnej nálade a atmosfére v tíme tiež unavený a vynervovaný pracovník nepridá. Reťazová reakcia, ktorá sa takýmto človekom spúšťa, môže viesť k úpadku pracovnej morálky a tak aj celkovému zníženiu produktivity firmy. Aby ste tomu predišli, musíte vedieť aktívne oddychovať.

Pri aktívnom oddychovaní je dobré držať sa zásady „work hard, play hard“. Neznamená to, že sa každý piatok opijete v bare na mol, skôr ide o uvedomelé trávenie voľného času všetkými ostatnými aktivitami, ktoré v práci nerobíte. Či už ide o šport alebo obyčajné polihovanie na pláži. Všetko, čo k tomu potrebujete, od oblečenia až po športové náčinie, si môžete kúpiť výhodne a z pohodlia domova na https://www.kuponyzdarma.sk/.

Všetko má svoje limity

Ak patríte k tým, ktorí oddychovať jednoducho nevedia a aj na lehátku musia mať pri sebe notebook či telefón, stanovte si maximálny denný pracovný limit. Môžu to byť napríklad dve hodiny, počas ktorých si dovolíte skontrolovať maily, pozrieť do počítača alebo vybaviť nejaký telefonát.

Počas oddychu môžete prísť aj na mnoho dobrých nápadov, pretože hlava je prirodzenejšie nastavená na prijímanie vonkajších podnetov, než keď je zaťažená konkrétnymi problémami. Na dovolenke teda všetko zapisujte (počas svojho denného pracovného limitu) a po návrate aplikujte a rozvíjajte.

Ďalším tipom, ako na dovolenke neustále nemyslieť na prácu, je zvoliť si aktívny typ dovolenky s množstvom okolitých podnetov. Či už budú v podobe dobrej partie okolo vás, adrenalínového safari alebo turistiky, ktorá vás unaví tak, že večer jednoducho nebude vládať otvoriť si počítač a prácu.

Pripravte sa na svoj zaslúžený odpočinok

Najlepšie, ako sa práci na dovolenke vyhnúť, je pripraviť sa vopred. Informujte svojich kolegov a klientov o svojom odchode a nastavte si automatické maily o neprítomnosti, v ktorých odporučíte tomu, kto vás bude kontaktovať, obrátiť sa na inú zodpovednú osobu.

Po návrate si zabezpečte proces reportingu od zodpovedných ľudí a tiež nezabudnite zabezpečiť realizáciu platieb a miezd, ak to máte na starosti. Ideálne je plánovať dovolenku mimo výplatných alebo odvodových termínov, aj keď to nie je vždy možné.

Oddychovať by ste mali aj v práci. Robte si počas dňa prestávky, počas ktorých sa porozprávate s kolegami, zatelefonujete si s niekým blízkym alebo si jednoducho v pokoji vypijete kávu. Kávové prestávky sú ideálne aj na spojenie všetkých troch vecí dokopy. Potrebujete však na nich kvalitnú kávu, aby ste si ich vychutnali naozaj naplno – aj do kancelárií a firiem sa hodia len najlepšie kávovary, na nákup ktorých môžete využiť aj Alza zľavové kódy a ušetriť.