Máte všetko, čo má správny podnikateľ mať? Alebo 10 vecí, bez ktorých sa nezaobídete

Ako na podnikanie

Či ste začínajúcim, alebo už skúsenejším podnikateľom, sú veci, ktoré potrebujete mať, aby ste boli úspešní. Bez ohľadu na odvetvie, v ktorom podnikáte. O čom je reč?

Máte všetko, čo má správny podnikateľ mať? Alebo 10 vecí, bez ktorých sa nezaobídete
(zdroj: unsplash.com)

Notebook nemôže byť hocijaký

Samozrejme, čo by to bolo za podnikateľa bez diára? Či už to je obyčajný notes a ceruzka, alebo technologická vychytávka, svoj čas musí mať biznisman naplánovaný. Byť presný totiž znamená byť aj úspešný. Podobným predmetom, ktorý potrebujete, je notebook. To už je akési “must have”, bez ktorého sa nezaobídete ani v mnohých ďalších povolaniach. Myslite na to, že notebook, ktorý potrebujete do firmy, potrebujete predovšetkým na prácu s kancelárskymi softvérmi, prezeranie internetových stránok alebo jednoduchú úpravu obrázkov. Myslite aj na záruku, servis, veľkosť obrazovky aspoň 15 palcov, hmotnosť do 2,5 kilogramov a rýchlosť procesora. Zíde sa vám aj samostatná numerická klávesnica kvôli väčšej rýchlosti a pohodlnosti pri písaní číslic, na dotyk príjemná, čo najtenšia klávesnica kvôli hluku pri písaní, špeciálne Fn tlačidlá a všetky moderné porty – HDMI na kvalitné video a audio, USB 3.0 pre rýchly prenos dát a LAN na pripojenie do siete. Zo starších portov sa vám možno zíde VGA (starší brat HDMI).

Stará taška = zlý dojem

Ako podnikateľ so sebou musíte nosiť množstvo vecí. Logicky je teda ďalšou nevyhnutnosťou taška. Mala by byť elegantná, nakoľko aj ňou reprezentujete seba a svoj biznis. Určite nikoho neohúrite ošúchanou desaťročnou taškou, ktorú ste si kúpili, keď ste začali podnikať, alebo športovým batohom, vhodným na tenis alebo iný šport. Vašou pravou rukou je pri podnikaní určite mobilný telefón. Komunikácia totiž obvykle býva pri podnikateľskej činnosti výraznou súčasťou pracovnej náplne. Mali by ste sa zamerať na dve základné oblasti, a tými sú fyzické prevedenie telefónu a tarifa. Mobilní operátori majú v súčasnosti mnoho výhodných paušálov pre podnikateľov. Zvážte aj možnosť dvoch SIM kariet, ak používate svoj súkromný telefón aj na podnikanie. A aj ked vzhľad telefónu nebýva hlavným kritériom, myslite na to, že je dôležité vyberať taký model, ktorý bude nielen skladný, ale bude vám zároveň poskytovať dostatočne veľký displej, najmä ak potrebujete pracovať s dokumentami, ktoré budete na zariadení otvárať. Pozrite si aj naše top mobily za najlepšie ceny, z ktorých si môžete na základe týchto kritérií vybrať.

Nestačí len drahý oblek

Dojem robí aj oblek a doplnky k nemu. Nenechajte sa zlákať lacnými modelmi z bežnej konfekcie, radšej si dajte ušiť aspoň jeden na mieru. Kvalitný oblek od krajčíra využijete na veľa príležitostí a je to investícia, ktorá sa vám stokrát vráti. Vhodný opasok, topánky a kravata k tomu z vás urobia podnikateľa roka. Nezabúdajte so sebou nosiť aj vizitky. Aj keď sa môžu zdať v súčasnosti ako prežitok, každý jeden zdieľaný kontakt sa v budúcnosti môže vyplatiť. Okrem materiálnych vecí podnikatelia potrebujú aj niečo navyše. Každý dobrý podnikateľ by mal mať aj dobrú predstavivosť, zdravé sebavedomie, reálne ciele a sedliacky rozum. A intuíciu, kam sa oplatí investovať. Ak nad tým premýšľate, pozrite si napríklad naše skúsenosti s Finaxom, ktoré vás môžu inšpirovať k dobrým investíciám do budúcnosti.