Chcete podnikať, ale ešte nemáte peniaze? Ako začať od nuly

Ako na podnikanie

Možno sa vám stalo, že ste dostali skvelý nápad popri robení nejakého svojho koníčka, ktorý by sa dal pretaviť do podnikania. Nie ste však podnikateľ, nemáte v okolí nikoho, s kým by ste sa o tom mohli poradiť a čo je najhoršie, nemáte žiadne financie. Dá sa začať podnikať len tak zo dňa na deň?

Chcete podnikať, ale ešte nemáte peniaze Ako začať od nuly
(zdroj: unsplash.com)

Najprv testujte

Prvým krokom, ktorý by ste mali po takomto skvelom nápade urobiť, je otestovať si ho. Je úplne jedno, či chcete podnikať v službách, predávať produkty alebo robiť čokoľvek iné, musíte si overiť, či vôbec máte šancu uspieť. Čo to v praxi znamená? Skúste dať svoje služby alebo produkty na vyskúšanie svojmu okoliu – príbuzným, priateľom, známym. Poproste ich, aby vám dali naozaj konštruktívnu kritiku, nielen slová útechy. Ak vám povedia, že o takýto typ služieb alebo produktov by neprejavili záujem, budete musieť niečo zmeniť. Dajte si ale pozor aj na to, či sú ľudia, ktorých ste oslovili, vašou cieľovou skupinou.

Eseročka alebo živnosť?

Po nápade je dobré pozrieť sa na svet realistickými očami a určiť si právnu stránku podnikania. Možnosťami je živnosť, ktorá môže byť voľná, viazaná alebo remeselného typu, alebo tzv. eseročka. Pri živnosti sú veľkou výhodou paušálne výdavky, ale ak zarobíte viac, ako 20 000 ročne, už to nie je výhodné. V tom prípade voľte eseročku, pri ktorej konateľ nemusí za seba platiť odvody do sociálnej poisťovne (za zamestnancov však áno). Veľa ľudí podniká aj popri práci, ako spôsob zarobenia peňazí navyše, pretože tak máte zároveň istotu, že ak to s podnikaním nevyjde, môžete sa stále vrátiť k svojej pôvodnej práci.

Požičajte si

Jednou z možností, ako získať financie, je požiadať štát o príspevok na podnikanie. V tom prípade však musíte pripraviť podnikateľský plán, ktorý je však výhodou, pretože vám pomôže utriediť vaše očakávania a zároveň vás donúti myslieť strategicky. Určite si aj ciele, ale buďte pri ich tvorbe realistickí – mali by byť špecifické, merateľné a časovo ohraničené, aby sa dali aj vyhodnotiť. Dobrý je aj finančný plán, kde si ujasníte, aké náklady a príjmy očakávate a tým pádom aj to, koľko peňazí na začiatok podnikania potrebujete. Začať sa dá aj bez peňazí. Môžete si požičať, či už od svojho okolia, alebo priamo od banky, ktoré ponúkajú úvery aj pre začínajúcich podnikateľov. Môžete si skúsiť aj nájsť investora, ale v tom prípade musíte mať naozaj dôkladne vypracovaný podnikateľský a finančný plán.