Prečo musí mať firma podnikateľský účet

Ako na podnikanie Dane a financie Legislatíva Manažment Marketing

Podnikateľský účet nie je povinnosťou. Založenie podnikateľského účtu sa drobným živnostníkom sa pri ich nízkych obratoch neoplatí, postačuje bežný osobný účet súkromnej osoby. Platby a príjem sa dá realizovať aj v hotovosti, alebo poštovými poukážkami.

Prečo musí mať firma podnikateľský účet
Prečo musí mať firma podnikateľský účet (Foto: unsplash.com)

Praktické a nevyhnutné zároveň

Pri väčšom pohybe peňazí je však založenie podnikateľského účtu veľmi praktické a nevyhnutné, aj keď poplatky za vedenie sú vyššie. Pri založení podnikateľského účtu musí podnikateľ oznámiť príslušným úradom (daňový úrad, živnostenský úrad, sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa) zmenu a poskytnúť im číslo tohto účtu a banku.

Šetrite čas a peniaze

Podnikateľ pri spoločnom bankovom účte by podnikateľ mal viesť účtovné záznamy o tom, ktorý príjem je súkromný a ktorý podnikateľský. Väčšie súkromie podnikateľa je zabezpečené pri používaní účtu len na podnikateľské účely. Daňový úrad pri kontrole nemusí kontrolovať aj súkromné transakcie, ktoré by pri spoločnom účte mal. Tuje lepšia voľba samostatný účet pre podnikateľské účely. Šetrí to čas a tak aj peniaze.

Ak máte účet len na podnikanie, zjednodušuje sa účtovníctvo, na účte sú pohyby len z podnikania. Dokonca sa zlacňuje účtovníctvo, lebo externí účtovníci si svoje služby účtujú od počtu zaúčtovaných dokladov.